Nasza hodowla karaczanów argentyński powstała przede wszystkim ze względu na plusy jakie wynikają z karmienia nim pajęczaków, różnego rodzaju gadów owadożernych, ale także np. mrówek, ryb, gryzoni czy ptaków.
Dlaczego właśnie dubia?
Pierwszą rzeczą na którą zwracamy uwagę przy zamawianiu owadów karmowych jest fakt, aby doszły do nas żywe 🙂 Dubia jest bardzo odporna na różnego rodzaju warunki atmosferyczne, zarówno chłód jak i ciepło. Z doświadczenia w pakowaniu i wysłaniu już “kilku” paczek w różnych porach roku wynika, że spokojnie radzą sobie w temperaturach od -15°C do +40°C.
Wartościowe jako pokarm?
Następną równie ważną kwestią są wartości odżywcze jakie dostarcza karmówka naszemu zwierzakowi i tutaj mamy kilka bardzo ważnych plusów:
- Stosunkowo duża zawartość białka w porównaniu z małą ilością tłuszczu.
- Wysoka zawartość łatwo strawnej masy w porównaniu z chityną, która z reguły nie jest trawiona i niepotrzebnie obciąża układ pokarmowy.
- Tak zwany “gutloading”. Ze względu na przystosowanie dubii do życia na dnie lasów deszczowych ubogich w wartości odżywcze, gdzie ich głównym pożywieniem są gnijące resztki roślin i rzadko także zwierząt wytworzyły bardzo długi układ pokarmowy. Pokarm który im podajemy pozostaje w jelitach w mniejszym lub większym stopniu strawiony przez około 2-3 dni. Łatwo więc podać naszemu zwierzakowi jeśli jest wybredny, warzywa lub owoce wystarczy nakarmić nimi dubie dzień przed karmieniem.
- W długich jelitach dubii występują specjalne komórki, które są siedliskiem specyficznych bakterii przekazywanych kolejnym pokoleniom. Bakterie odpowiedzialne są za rozkład między innymi celulozy dzięki czemu pokarm znajdujący się w jelitach jest bogaty w różnorodne składniki odżywcze. Są to zazwyczaj składniki, które normalnie owady nie są wstanie wydobyć z pokarmu.
Jak przechowywać naszą dubie?
Pojemnik
Wystarczy plastikowy pojemnik z wentylacją po bokach (wystarczą dwa przeciwległe) oraz w pokrywie. Nie trzeba stosować jakiś dodatkowych zabezpieczeń typu taśma lub wazelina, dubia jest “upośledzona” 🙂 na ucieczki, nie wspina się po płaskich powierzchniach.
Karmienie
Odradzam podawanie granulek dla psów, kotów oraz płatków dla ryb, większość zawiera zdecydowanie za dużo białka, który szkodzi nie tylko dubii, ale i Twojemu pupilowi. Nie wspominając już o konserwantach, barwnikach i innych E-pysznościach. Trzeba pamiętać, że dubia jest przystosowana do pokarmu ubogiego w wartości odżywcze. Wystarczą różnego rodzaju płatki zbożowe, suchy chleb, ziarna, świeże owoce i warzywa (najlepiej wymieniać je co 2-3 dni). Im mniej przetworzony pokarm tym lepiej.
Woda
Jak każdy, także dubia do życia potrzebuje wody. Podając regularnie owoce i warzywa możemy spokojnie zrezygnować z różnych wynalazków typu słoik ze szmatką lub hydrożel, które najczęściej więcej brudzą pojemnik niż służą pojeniu.
Temperatura
Jeśli nie zależy nam na rozmnażaniu albo wzroście dubii, najlepiej trzymać ją w temperaturze pokojowej, z dostępem do pokarmu spokojnie poradzi sobie kilka miesięcy.
Jeśli użyjemy kilku powyższych wskazówek będziemy mieć świeży i wartościowy pokarm dla naszego zwierzaka, aż do następnego zamówienia 🙂