Wartości odżywcze karaczanów i różnice między B. dubia, a świerszczami

Potrzeby żywieniowe gadów to skomplikowana kwestia. Zalecenia dotyczące karmienia różnią się w zależności od gatunku. Jest jednak jasne, że wszystkie gady wymagają określonej ilości kalorii, białka, tłuszczu, witamin i minerałów. Ogólnie przyjmuje się, iż gady potrzebują stosunkowo dużej ilości białka i względnie niskiej porcji tłuszczu.

Gadom niezbędne są także witaminy i minerały. Do najważniejszych należą wapń (buduje mocne kości), witamina D3 (usprawnia metabolizm) i fosfor.

Karaczany argentyńskie są lepszą alternatywą do karmienia gadów aniżeli świerszcze. Podstawowe różnice pomiędzy tymi owadami opisywaliśmy w osobnym artykule: Sprawdź tutaj!

Poniżej prezentujemy główne różnice w zakresie wartości odżywczych poszczególnych gatunków.

Tabela z uśrednionymi wartościami odżywczymi dla karaczanów argentyńskich i świerszczy.

GatunekWilgotność
(%)
Białko
(%)

Tłuszcz

(%)

Popiół
(%)

Włókna

(%)

Wapń
(mg/kg)

Fosfor

(mg/kg)

Karaczany argentyńskie65,623,47,21,22,98002600
Świerszcze77,115,43,31,12,22752520

Dane przedstawione w tabeli należy rozumieć jako przykładowe, bowiem ich wartości mogą być różne w zależności od wielkości owada, jego płci i wieku oraz tego, czym był karmiony. Należy traktować je jedynie poglądowo, ponieważ stanowią średnią uzyskaną na podstawie różnych źródeł internetowych.

Choć oba gatunki owadów nie posiadają odpowiedniego stosunku wapnia do fosforu (prawidłowy wynosi bowiem 2:1), do pełniejszego zaspokojenia potrzeb żywieniowych gadów lepiej nadają się właśnie karaczany. Ilość wapnia, jaką zawierają w sobie karaczany argentyńskie, jest wielokrotnie wyższa w porównaniu do świerszczy. Ta różnica powinna być brana pod uwagę szczególnie w przypadku dodatkowej suplementacji wapnia.

Ważne!

Żadnych z opisanych powyżej owadów nie należy traktować jako źródła witaminy D3 w diecie gada! Przy przygotowywaniu karmy dla zwierzaka zalecamy stosowanie mieszanek typu preparaty witaminowe + D3.