Opieka i przechowywanie

Pojemnik

Karaczany B. dubia muszą być trzymane w pojemnikach o gładkich i w miarę możliwości pionowych ściankach. Pomimo tego, że owady nie wspinają się po gładkich powierzchniach, aby nie mogły wydostać się ze środka pojemnik musi być odpowiednio zabezpieczony. Najlepiej nadają się do tego plastikowe pudła. W przypadku dubii pokrywa nie jest wymaga, lecz dla pewności lepiej ją zastosować. Aby zapewnić odpowiednią wentylację, najlepiej wyciąć otwory w przeciwległych bokach oraz w pokrywie pojemnika, a następnie umieścić w nich siatkę aluminiową (dostępną praktycznie w każdym sklepie budowlanym, tzw. moskitierę). Do środka wkładamy wytłoczki po jajkach (w miarę możliwości świeże, nieużywane). Układamy je pionowo – tak, aby odchody mogły swobodnie opadać na dno pudełka.

Ciepło i wilgotność

Karaczany argentyńskie mogą spokojnie przetrwać w temperaturze pokojowej; jednak jeśli zależy nam na wzroście i rozmnażaniu najlepszym przedziałem będzie dla nich 28-34°C. Wilgotność przy rozmnażaniu nie gra już tak wielkiej roli: karaczany bez problemu rosną i mnożą się w przedziale 30-70%. Najlepiej jednak trzymać się środkowej wartości, tzn. około 50%. Skrajne niska wilgotność może powodować problemy z przejściem linienia lub odrzucaniem ootek przez samice, natomiast skrajnie wysoka – szybkie psucie się zarówno suchego, jak i mokrego pokarmu. Do ogrzewania pojemników można używać kabli lub mat grzewczych podłączonych do termoregulatora. Jeśli nie zależy nam na stałej temperaturze, wystarczy umieścić pojemnik np. na terrarium, bezpośrednio nad żarówką grzewczą.

Pokarm i woda

„Jesteś tym, co jesz”. Bardzo ważne jest odpowiednie karmienie karaczanów. Właściwe odżywianie i nawadnianie owocuje zdrowymi owadami, a to z kolei przekłada się na dobrą kondycję naszych podopiecznych. Dubia może jeść bardzo szeroką gamę produktów: od rozmaitych rodzajów zbóż, przez suszone zioła, aż po warzywa. W diecie karaczanów należy unikać pokarmów wysokobiałkowych, takich jak karma dla psów, kotów czy mięso, ponieważ B. dubia zamieniają nadmiar białka w kwas moczowy, a ten z kolei w nadmiarze szkodzi gadom, które je jedzą. Wodę możemy dostarczyć na dwa sposoby. Po pierwsze, możemy używać hydrożelu. Jest to tzw. superabsorbent – wielkocząsteczkowy, usieciowany, nierozpuszczalny polimer, charakteryzujący się zdolnością pochłaniania wody i sorpcją kationów. Drugim sposobem, bardziej zalecanym, jest regularne podawanie świeżych owoców i warzyw, stanowiących zarówno źródło wody, jak i urozmaicenie diety. Aby zapobiec powstawaniu pleśni i pojawieniu się nieproszonych gości, należy pamiętać o systematycznym sprzątaniu niezjedzonych resztek, zwłaszcza mokrego pokarmu. Najlepiej podawać tyle jedzenia, by w całości zniknęło po 1-2 dniach.

Czyszczenie

Dubia produkuje suche odchody, które z czasem gromadzą się na dnie pojemnika wraz z niezjedzonymi pancerzami po wylinkach. Jeśli stosujemy ogrzewanie pod pojemnikiem, wszystko, co spadnie na dno, będzie regularnie suszone, zatem spokojnie możemy sprzątać raz na miesiąc. Bez źródła ciepła pod spodem to, co będzie się gromadziło, bardzo szybko zacznie zbierać wilgoć, gnić i wydzielać przykry zapach. W takim przypadku zalecamy sprzątanie minimum raz na dwa tygodnie.

Ważne!

U niektórych osób przy zbyt częstym kontakcie może rozwinąć się alergia na karaczany dubia lub ich odchody. Szczególnie wysokie prawdopodobieństwo dotyczy osób zajmujących się hodowlą, ponieważ znacznie zwiększa to intensywność kontaktu. Najlepszym sposobem uniknięcia rozwoju alergii jest trzymanie Blaptica dubia w dobrze wentylowanym pomieszczeniu i, jeśli to możliwe, zakładanie rękawiczek i maski.