Różnice pomiędzy karaczanami argentyńskimi, a świerszczami
Wraz z rosnącą popularnością Blaptica dubia jako karmówki (zwłaszcza dla gadów) coraz więcej osób zastanawia się nad różnicami pomiędzy najpopularniejszymi owadami karmowymi, tj. świerszczami i karaczanami argentyńskimi. W poniższym materiale przybliżymy kilka istotnych z punktu widzenia hodowcy różnic pomiędzy obydwoma gatunkami. Wyjaśnimy też, dlaczego naszym zdaniem karaczany mają przewagę nad świerszczami.
Świerszcze nieprzyjemnie pachną
Wiele osób zadaje sobie zapewne pytanie, dlaczego świerszcze śmierdzą. Zacznijmy od tego, że świerszcze na żywo nie mają szczególnie nieprzyjemnego zapachu. Należy jednak pamiętać, iż z racji dużych wymagań dotyczących ich rozmnażania i przechowywania owady te mogą być dość kłopotliwe w utrzymaniu. I to właśnie to jest przyczyną opisywanego problemu: swąd towarzyszący rozkładowi martwych świerszczy nie jest przyjemny dla naszych nozdrzy, o czym z pewnością przekonał się niejeden hodowca. Warto zaznaczyć, że świerszcze mają o wiele krótszą żywotność w porównaniu do karaczanów argentyńskich: te pierwsze żyją średnio 9 tygodni, podczas gdy drugie już około 2 lat. Z doświadczenia wiemy, że o karaczany argentyńskie łatwiej zadbać. W porównaniu do świerszczy są one znacznie odporniejsze na niesprzyjające warunki oraz dużo trudniej się odwadniają.
Świerszcze skaczą
Jedną z głównych wad świerszczy jest to, że dość łatwo uciekają z pojemnika lub terrarium. Umykające świerszcze potrafią bez większych problemów zadomowić się w trudno dostępnych zakamarkach domu czy mieszkania. Jest to uciążliwe m.in. dlatego, że świerszcze hałasują.
Chociaż dorosłe samce karaczanów argentyńskich mają skrzydła, to nie latają. Ze względu na brak możliwości chodzenia po pionowych, śliskich powierzchniach nie są więc w stanie opuścić pojemnika, a hodowca nie ma problemów z zabezpieczeniem terrarium.
Jeżeli jednak znajdzie się jakiś uciekinier, nie ma powodów do obaw. W naszym klimacie karaczany argentyńskie nie są w stanie skutecznie się rozmnażać bez zapewnienia im odpowiedniej temperatury i wilgotności.
Świerszcze są głośne
Dorosłe świerszcze są głośne, jednakże trzeba przyznać, że dla niektórych ludzi ich dźwięki mogą być przyjemne i relaksujące – kojarzą się bowiem z odgłosami mieszkańców łąk.
Z kolei dla innych priorytetem może być cisza; tutaj karaczany B. dubia mają znaczną przewagę. z uwagi na fakt, że są one aktywne w nocy. Jedyny hałas, który wydają, to dźwięk towarzyszący poruszaniu się podczas żerowania.
Świerszcze przenoszą choroby
W hodowlach świerszczy, które są prowadzone niedbale, często pojawiają się pasożyty, m.in. owsiki. W naszym przypadku jest inaczej. Mamy wielu zadowolonych klientów, którzy regularnie badają gady karmione naszymi karaczanami pod kątem występowania u nich pasożytów – żadne dotychczasowe testy nie potwierdziły ich obecności.
Świerszcze gryzą
Istnieją pewne różnice w zakresie budowy aparatu gębowego u obu gatunków owadów. W przypadku karaczanów argentyńskich nie spotkaliśmy się nigdy z przypadkami ugryzień.
Świerszcze są mniejsze
Karaczany są dostępne w większej gamie rozmiarów aniżeli świerszcze. Choć nimfy dubii są podobnej wielkości do wylęgu świerszczy, to już dorosłe karaczany są od nich dwukrotnie większe. Szerszy przekrój rozmiarów Blaptica dubia pozwala optymalnie dobrać karmówkę do wymagań konkretnych gadów.
W naszej hodowli sprzedajemy dubie w następujących rozmiarach:
Sprawdź też nasz artykuł, jakie zwierzęta można karmić karaczanami.
Karaczany są bardziej mięsiste
Porównując Blaptica dubia do świerszczy można zauważyć sporą różnicę w zakresie ich wartości odżywczych. W porównaniu do karaczanów świerszcze są znacznie mniej mięsiste. Niektóre źródła podają, że pod względem mięsistości jeden dorosły karaczan odpowiada 3-4 świerszczom.
Karaczany mogą powodować alergie
W Internecie można natrafić na doniesienia, iż u hodowców karaczanów argentyńskich występują alergie wywołane kontaktem z owadami. Choć mechanizm wywoływania tych reakcji nie jest znany, przypuszcza się, że czynnikiem powodującym alergie są odchody karaczanów lub substancje wydzielane przez nie w celu obrony. Należy podkreślić, iż większość takich relacji tyczy się jednak przypadków, gdy wystąpił bezpośredni kontakt owadów ze skórą.
Aby zapobiec reakcjom alergicznym polecamy umieszczenie Blaptica dubia w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. W przypadku hodowania dużych ilości rekomendujemy używanie rękawiczek ochronnych i masek przeciwpyłowych.
Świerszcze nie są tak pożywne
W tym miejscu zapraszamy do osobnego artykułu, w którym dokładniej opisaliśmy kwestie wartości odżywczych obydwu gatunków