Jakie zwierzęta można karmić karaczanami argentyńskimi?

Odpowiedź jest bardzo prosta: dubią mogą się żywić praktycznie wszystkie gady! Rozmiary B. dubia wahają się od około 0,5 cm przy wylęgu do około 4-5 cm u osobników dorosłych. Karaczany są doskonałym pożywieniem zarówno dla gadów dziennych, jak i nocnych.

Dubią możemy karmić:

Małe gady – czyli głównie gekony, np. z rodzajów Coleonyx, Strophurus, Stenodactylus, Hemidactylus, z których większość jako osobniki dorosłe osiąga 8-12 cm. Nowonarodzone larwy dubii są idealne dla małych gadów i mają wystarczająco miękkie ciało, aby zwierzęta mogły je łatwo zjeść.

Średniej wielkości gady – dla najbardziej popularnych w Polsce, Pogona vitticeps (agama brodata) i Eublepharis macularius (eublefar lamparci), B. dubia może stanowić podstawę diety na każdym etapie życia. Aby owad mógł zostać łatwo zjedzony, dobierając wielkość karaczanów dla konkretnego zwierzęcia zawsze uwzględniajmy jego rozmiary. Ogólna zasada jest taka: lepiej podawać za małe owady, niż za duże.

Duże gady – wśród zwierząt, które można karmić B. dubia, znajdują się również duże gady (takie jak teju czy warany, mogące osiągać około 150 cm długości). Wymagają one zróżnicowanej diety składającej się z owadów i małych ssaków oraz niewielkiej ilości warzyw i owoców. Dla nich najlepsze będą dorosłe karaczany argentyńskie, ewentualnie osobniki wylinkę lub dwie do dorosłości.

Gady nocne – Blaptica dubia jest owadem o głównie nocnym trybie życia. Dlatego świetnie nadaje się na karmówkę dla jaszczurek, które wykazują większą aktywność wieczorem oraz nad ranem.

Gady dzienne – może się wydawać, że skoro karaczany argentyńskie są zwierzętami nocnymi, to nie będą dobrym wyborem dla gadów, które są aktywne w dzień. Nic bardziej mylnego. Karmienie dubią w ciągu dnia powoduje, że karaczany będą instynktownie szukały ciemnego miejsca do ukrycia się, a ich ruch przyciągnie i zachęci jaszczurkę do polowania.


A co jeśli nie mamy jaszczurki?

Blaptica dubia może stanowić pokarm także dla innych kręgowców i bezkręgowców. Należą do nich między innymi:

  • płazy (żaby, salamandry, traszki),
  • ryby (np. duże pielęgnice),
  • ptaki,
  • ptaszniki i skorpiony.